Як керувати фінансовим стресом у період економічних невизначеностей

Стрес у період економічної нестабільності (що все частіше та довше) може вплинути на здоров'я, рівень щастя та загальний добробут людини. Фінансова психологія та останні дослідження можуть допомогти нам зрозуміти, як керувати стресом у цей період.
3 хв
02.05.2023

Стрес у період економічної нестабільності (що все частіше та довше) може вплинути на здоров’я, рівень щастя та загальний добробут людини. Фінансова психологія та останні дослідження можуть допомогти нам зрозуміти, як керувати стресом у цей період.

Ділюсь із вами декількома короткими висновками за цією темою:

1. Будьте завжди спокійні та впевнені. Будь-яке падіння тимчасове, і змінюється на флет і зростання, ваше завдання просто перечекати період (так, іноді просто вижити).
Паніка та страх можуть змусити вас приймати необдумані рішення та погіршити ситуацію, і ви цього навіть не усвідомете. Можна навести понад 20 досліджень на тему стійкості психіки та фінансового успіху. Найбільша проблема не в самій кризі чи рецесії, спаді ринку, а саме у вашому самовідчутті у вашому стресі, через який ви схильні робити більше не раціональних дій. Застосовуєте техніки дихання, їдьте у відпустку, займайтеся частіше сексом, насолоджуйтесь природою – все, що завгодно заради вашого спокою.

2. Намагайтеся обмірковувати свої рішення довше, ніж у звичайний час. Вивчайте фінансову інформацію та аналізуйте свої фінансові можливості, щоб ухвалювати обґрунтовані рішення. Важко думати? Підключайте асоціації, ставте собі питання, думайте разом із більш стресостійкою людиною. Не беріть на себе більше, ніж можете впоратися.

3. Не урізайте бюджет на розваги та інвестиції. Незалежно від того, які труднощі вас спіткали, отримання задоволення від життя не менш важливе, ніж заробіток мільйонів. Дослідження показують, що часто працюючі на знос люди, які не приділяють достатньо часу для відпочинку та розваг, мають більший ризик для розвитку фізичних та психологічних проблем. Тому, не забувайте виділяти час на свої захоплення та інтереси, щоб зменшити стрес та уникнути відчуття депресії.

4. Знайдіть додаткове джерело прибутку. Ваш внутрішня пошукова система, на тему де і як я можу заробити більше, повинна працювати завжди. Будь-які кризи, ковіди, війни – це неповторні можливості! (не вилучаючи того що такі ситуації жахливі). Розширює свій кругозір і вчіться бачити можливості скрізь та завжди, в інших та у себе. Нее знаєте як? Є відео на моєму сайті, яке розповість, як розвинути навичку бачити можливості.

5. Спілкуйтеся з іншими, не закривайтесь ні від сім’ї, ні від друзів. Спілкування з друзями та сім’єю може допомогти вам впоратися зі стресом та знайти нові ресурси та можливості. Спілкування з професіоналами, як-от фінансові консультанти, також може допомогти вам приймати більш раціональні рішення.

6. Вчитися. Дослідження, опубліковане в журналі “Journal of Financial Therapy”, показало, що навчання фінансової грамотності та управління стресом може покращити фінансове благополуччя та психологічне здоров’я людей у період економічних криз. Є завжди чому ще повчитися!

P/S. Я не пишу про те, що у вас повинні бути накопичення, бюджет, фінансова подушка і так далі. Це базові речі, які мають бути в кожної людини, інакше якість життя у періоди невизначеності може сильно впасти.