“Сліпа пляма” у бізнесі та інвестиціях: наші цінності

Під час аналізу можливостей для інвестування, визначення стратегій покупок, розгляду місць для працевлаштування і управління компанією, спільно з урахуванням її виживання у швидкозмінному світі, перше, на що зазвичай звертаємо увагу, - це цінності компанії. Вони є очевидними, але часто залишаються непоміченими або недостатньо усвідомленими. Цінності нерідко стають всього лише формальним елементом, де багато компаній мають аналогічні цінності, що робить їх непомітними. Залежно від галузі, можна виявити типові списки, наприклад, у технічних компаніях - це інновації, у сфері обслуговування - "клієнт на першому місці", і так далі. На перший погляд, це може здатися не новим, але...
5 хв
13.11.2023

Під час аналізу можливостей для інвестування, визначення стратегій покупок, розгляду місць для працевлаштування і управління компанією, спільно з урахуванням її виживання у швидкозмінному світі, перше, на що зазвичай звертаємо увагу, – це цінності компанії. Вони є очевидними, але часто залишаються непоміченими або недостатньо усвідомленими. Цінності нерідко стають всього лише формальним елементом, де багато компаній мають аналогічні цінності, що робить їх непомітними. Залежно від галузі, можна виявити типові списки, наприклад, у технічних компаніях – це інновації, у сфері обслуговування – “клієнт на першому місці”, і так далі. На перший погляд, це може здатися не новим, але…

Звісно, оцінювати цінності важливо об’єктивно (хоча ми сприймаємо їх все одно суб’єктивно), а донести їх іншим людям, щоб вони зрозуміли, що саме ти вкладаєш у цю цінність, – це не так просто.

Якщо у інвест компанії цінність полягає в отриманні задоволення загалом, це не погана цінність, але її можна різним чином сприймати – як робота в кайф і можливість створення для цього усіх умов, або як безвідповідальне відношення.

Наші цінності впливають на нас у повсякденному житті і, як накопичувальний ефект, впливають на наші особисті макроситуації. Чому деякі комплекси для життя мають різні ціни та різний зовнішній вигляд? Хтось цінує спортзал у житловому комплексі і ходить у нього кожен день, хтось цінує дитячий майданчик через цінність сім’ї. Кому взагалі це не потрібно.

Аналізуючи цінності компаній, можна визначити, які з них дійсно не планують бути на ринку довго, незалежно від того, чи це спеціально, чи ні.

Дисонанс дій та цінностей – явище, коли ми можемо не помічати, що думаємо про одні, але керуємось іншими цінностями. Інколи ми можемо думати, що наша цінність – свобода, а насправді – сім’я. Ми не зможемо обманути самих себе, але можемо діяти у дисонансі, що може призвести до багатьох проблем у нашій діяльності і бізнесі.

Треба побачити, що цінності, які транслює людина чи її дії, повинні відповідати цим цінностям. Людина – це, в першу чергу, дія, поступок. Наприклад, часто жінки можуть думати про кар’єру, але насправді хотіти бути вдома з дітьми, і заліпають у блоги мам та сімейні. Чоловіки можуть хотіти бути бізнесменами, але насправді дуже хотіти працювати на себе у своєму цеху і робити дерев’яні меблі і годинами читають літературу на цю тему або дивляться відео.

Усі ми не завжди розуміємо свої бажання – це нормально.

По багатьом причинам у бізнесі виживають не всі, і не відповідність своїм цінностям – одна з них. Дуже легко зрозуміти, наприклад, шлях до закінчення криптопроекту, якщо просто прочитати опис проекту, його цінності і те, що пише окремий член команди, а також дії команди компанії. На що фокусується увага коли спостерігаєш за їх діями? Чи на тих самих цінностях чи на інших? Можна навіть не оцінювати графік цін компанії. Здається фантастичним? Спробуйте на практиці і спостерігайте за компаніями – великими і малими. Звісно, завжди є більше змінних, але співвідношення цінностей, думок і дій – це дійсно працюючий фактор.

Іще одна проблема. Короткострокові цілі загалом не релевантні якісним цінностям. Коли люди керують бізнесами, що їм важливіше? Загалом багатьом важливіший профіт. Тому керівники і менеджери переключаються на більш короткострокові цілі, від чого цінності можуть не відповідати. Такі компанії швидше закриваються. Наприклад, цього року з’явилися компанії, що допомагають інтегрувати штучний інтелект у різноманітні ділянки, і наразі деякі з них можуть стати банкрутами через нові оновлення у чаті GPT. Керуватись хайпом теж треба розумно. Тому і виникає ситуація, коли інвестори бояться інвестувати у довгострок, а компанії розуміють, що їм треба якнайшвидше отримати прибуток, що є протилежним стійкій компанії. Це створює дисбаланс. Це дещо схоже на внутрішній конфлікт у людини, чи не так?

Складно, але важливо розуміти зв’язок між цінностями компанії, думками команди, культурою компанії та фінансовими результатами. Якщо це відповідає оголошеним цінностям, ця компанія може піти далеко і принести великий прибуток. Також створювати своє життя за тим самим принципом.

Базова психологія нас навчає, що цінності, які ми обираємо, визначають наші дії та наші результати. Ось приклад того, наскільки така елементарна річ, про яку усі начебто знають, суттєво впливає у бізнесі та інвестиціях.