“Я не вартий/варта любові, якщо не маю достатньо грошей.”
“Мої фінансові обмеження роблять мене менш привабливим для партнерів.”
“Я не можу забезпечити свою родину достатньою кількістю грошей, тому я не заслуговую на щастя.”
“Мої фінансові проблеми перешкоджають мені у плануванні майбутнього зі своїм партнером/партнеркою.”
“Я постійно відчуваю невпевненість та стрес через свої фінансові обмеження.”
“Я не можу забезпечити собі самостійність і фінансову незалежність.”
“Мої фінансові обмеження роблять мене менш привабливою для потенційних партнерів.”
“Мої фінансові проблеми впливають на мою самооцінку”
“Я відчуваю невпевненість та стрес через свою фінансову ситуацію і це впливає на мої відносини.”
Яка з цих думок вас відвідує?
Я нещасливий без грошей. Гроші наче запроваджують тон життя: оцінюють людину та її здібності, наче стоять над людиною і вирішують за неї її долю.
Низький рівень доходу може призвести до збільшення ризику розпаду сімей, особливо у випадку, коли один з партнерів відчуває, що не може забезпечити свою родину. Саме відчуває, не обовʼязково так і є. Цей висновок зробили дослідники у в 2018 році в США. Чи залежить ваше щастя від кількості нулів на рахунку? Давайте розберемося раз і назавжди з цим питанням.
Яка роль грошей у сучасному суспільстві?
Гроші нічого не коштують, якщо немає суспільства. А розвиток суспільства тільки набирає обертів. Колись ручна праця цінувалася більше за інтелектуальну роботу. Раніше люди обмінювались продуктами, виробами, послугами, а зараз, все теж саме тільки за допомогою грошей, що стають наче посередниками. Ці цифри на вашому акаунті зараз мають неймовірну силу і вплив на сучасне суспільство. Вони можуть змінювати життя та надавати нам безліч можливостей бути здоровим, буди ситим, бути в безпеці, розвиватися.
Дослідники з відділу філософії та соціології фінансів Чернівецького національного університету розкривають, що гроші грають величезну соціальну роль у нашому суспільстві. Вони не просто дозволяють нам купувати речі, вони є мірою вартості та стандартом для здійснення різних операцій. Це як чарівна паличка, яка відкриває нам багато дверей, які навіть ми не помічали.
Через гроші можуть початися війни. І як ми бачимо зараз у період війни гроші дуже допомагають у вирішенні соціальних, економічних, політичних та військових проблем. Їх роль у сучасному світі постійно зростає. Гроші впливають на рівень життя людей, їх можливості здобути освіту, медичну допомогу та інші послуги, а також на розвиток економіки та вирішення міжнародних конфліктів.
Гроші мають постійний позитивний тренд у розвитку в суспільстві. І наврядчи ми зможемо вилучити цей тренд, бо поки що великим системам це зручно.
Щастя не в грошах…чи в них ?
Якщо дати мільярд людині, чи буде вона щаслива?
Давайте дамо комусь, ні … саме вам. Що буде з вами коли вам дадуть мільярд?
Що дійсно стається з людиною, коли вона отримує велику суму грошей?
1. Зміна світогляду на більш позитивний
Уявіть таку картинку, на ваш рахунок приходить мільярд доларів. Дайте хвилиночку собі посмакувати …
Ваш фінансовий стрес, ваша внутрішня напруга скидається, ви гасите кредити, віддаєте борги, купляєте омріяні речі, закінчуєте недороблені ремонти, даруєте подарунки коханим людям, відправляєте дітей на омріяне навчання, ви дивитесь на свій рахунок і відчуваєте безпеку і спокій. Ваш настрій підскакує. Ваш погляд на життя стає легшим, тому що ви закінчили те що давно хотіли закінчити, ви зробили те що давно хотіли, а це означає що ви починаєте більше позитивно дивитись на життя, і на себе у тому ж рахунку.
Чи гроші змінили ваш стан? Ні, це ви закінчили свої справи та реалізували свої бажання за допомогою грошей. І це та причина, яка створила внутрішні умови для розслаблення, вивільнила енергію, яка була сконцентрована. Коли ми дуже на чомусь концентруємось створюється напруга, яка може перерости навіть у хвороби. Наш організм не любить довготривалі напруги та стрес.
Давайте ще згадаємо дослідження мого улюбленого дослідника Kahneman та D., & Deaton, A. (2010). “High income improves evaluation of life but not emotional well-being”. У дослідженні науковці виявили, що вищий рівень прибутків пов’язаний з більш позитивним оцінюванням життя, але не має значного впливу на емоційне благополуччя. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20976844/)
Diener, E., Ng, W., Harter, J., & Arora, R. (2010). “Wealth and happiness across the world: Material prosperity predicts life evaluation, whereas psychosocial prosperity predicts positive feeling”. У цьому дослідженні автори з’ясували, що матеріальне процвітання пов’язане з оцінюванням життя, тоді як психосоціальне процвітання пов’язане з позитивними емоціями. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21077870/)
Це означає, що матеріальні ресурси, такі як гроші, можуть впливати на сприйняття та загальну оцінку нашого життя. Коли ми маємо достатньо засобів для задоволення базових потреб і отримуємо матеріальні блага, ми схильні оцінювати своє життя більш позитивно.
2. Нагнітання та ускладнення конфліктів
Наприклад людина має проблеми з пошуком своєї улюбленої справи та отримує гроші. Нехай вона витратить гроші на те, щоб знайти для себе щось цікаве, вона має великий шанс не знайти цього і розчаруватись у собі ще більше, бо гроші все одно будуть витрачатись, фінансовий стрес буде знову зростати і вона буде ще більш схильна до депресії і розчаруванню ніж тоді коли не було грошей. Чим більше ми витрачаємо і наш рахунок рухається до нуля, тим більше нам болісно.
Так склалося, що людина знаходить свою так звану улюблену справу не завжди через тільки позитивні ситуації, частіше за все вона має пройти і вирішити багато внутрішніх конфліктів, попрацювати над своїм сприйняттям світу, змінити себе до того стану якого вона хоче, причому це мінімально стосується зовнішності.
У парі бувають внутрішні конфлікти, що відображають різні погляди на життя і різні цінності людей. У цьому немає нічого поганого, коли люди проходять кризи, період притирання, складають нові поняття сумісних цінностей. Але, У 2019 році було проведено дослідження в США, яке показало, що більшість пар, які проживають разом, мають різні погляди на гроші, і це може призвести до конфліктів та незгод в сім’ї.
Коли у парі немає довіри. З появою грошей жінка стає красивішою, бо має змогу більше слідкувати за своєю зовнішністю. Завдяки цьому у чоловіка довіри стане ще менше, а ревнощів більше. Якщо комусь не вистачало уваги у парі, скоріш за все її так і не буде вистачати або навіть буде не вистачати більше.
Коли немає згоди у парі. Закохані, що завдяки грошам відчувають більше внутрішньої сили, будуть більше відстоювати свої позиції, через що конфлікти вийдуть на ще сильніший рівень. З дітьми іще гірше. Ви зможете купити їх увагу трохи та радості, але не купите повагу, довіру, веселі сумісні досвіди та спогади.
Гроші створюють умови коли людина розкривається. І розкривається вона як з позитивної, так і негативної точки зору. У всіх по різному. Але гроші не вирішать великого шматку вашої роботи над собою, не вирішать ким вам стати, не вирішать ваші конфлікти з батьками, родичами, сімʼєю, начальником, також ваші внутрішні конфлікти.
Якщо ви не закінчували свої задумані справи ви так і не будете їх не закінчувати з грошима. Якщо ви не мате дисципліни, вона сама звідкіля не візьметься. Якщо вам не вистачає знання про себе, можливо гроші дійсно трохи допоможуть, але головна робота все одно повинна проведена тільки вами.
Гроші – це ще те випробування, причому не через самі гроші, а через самих людей. Якщо ви звикли бездумно втрачати, ви витратите будь яку суму, і нічого хорошого від цього не буде. Якщо ви звикли тільки накопичувати і не отримувати задоволення від життя, ви так і будете продовжувати навіть з великими грошима, але щастя це вам не принесе.
Важливо звернути увагу, що психосоціальне благополуччя, яке включає якість наших стосунків, задоволення від роботи, самовизначення та особистого розвитку, є ключовим фактором позитивних емоцій і щастя. Це підкреслює, що гроші не є єдиним джерелом щастя і не можуть забезпечити повне задоволення на всіх рівнях життя.
3. Втрата мотивації
Купили ви собі яхту, домівки, квартири, машини, пройшли дороге навчання, подарували своїй парі усе найдорожче на світі…що далі?
Навіть якщо ви купите увесь світ, що далі? Задоволення від матеріальних благ тимчасове. Дофамін перестане вироблятись у вас через деякий час. Матеріальні речі доволі однакові…
Ви маєте мільйони, але ви дуже хочете успішну масштабну карьеру. Звичайно, грошима можна підкорегувати цей шлях, але справи за вас самі не зробляться, і люди також завжди відчувають хто є хто. Карьера без ваших особистих успіхів не створиться. Друзів можна купити, але чи це задовольнить вас? Партнера теж можна купити …
Дослідження, опубліковане в Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), виявило, що високий дохід покращує оцінку життя, але не емоційний стан. У дослідженні обговорюється розрізнення двох понять, які часто плутають: емоційний стан (іноді називається гедонічним благополуччям або відчутим щастям) та оцінювальне благополуччя (або задоволення життям).
Задоволення життям дуже тісно звʼязане з мотивацією. Ми маємо щось знайти нове, зацікавитись від чого у нас зʼявиться мотивація, цей стан ентузіазму, а потім зробити над собою невеликі або великі зусилля і отримати результат. Тільки тоді ми отримаємо додаткову порцію дофаміну.
Якщо у вас є позитивний емоційний стан і ви маєте задоволення від життям – ви стаєте щасливою людиною. Так, високий дохід може покращити оцінку життя, але не завжди впливає на емоційний стан людини. Якщо людина має достатній дохід, щоб забезпечити собі базові потреби, то додаткові гроші можуть не мати значення для її емоційного стану. З іншого боку, якщо людина живе в бідності і має нестачу на базові потреби, то високий дохід може покращити її емоційний стан.
Щодо мотивації, то вона дійсно залежить від задоволення життям. Якщо людина відчуває задоволення від свого життя, то вона має більше енергії та ентузіазму для досягнення своїх цілей. Тому важливо знайти те, що нас цікавить та принесе задоволення, щоб мати мотивацію досягти більшого успіху в різних сферах життя.
Знаєте, що найцікавіше? Мало хто з людей це розуміють поки самі не пройдуть. Отримання грошей це велике щастя, але тимчасове, далі нагнітання конфліктів, як зовнішніх так і внутрішніх, відчуття порожнечі та втрати сенсу життя. А ці елементи і такі гойдалки створюють умови для глибокої депресії. Швидким прикладом можуть бути відомі люди, які швидко отримали свою популярність і багатство. Наприклад Робін Вільямс(Mrs. Doubtfire.), відомий актор і комік, який, за повідомленнями, страждав від важкої депресії перед тим, як покінчити з життям у 2014 році. На момент смерті у нього було $50 мільйонів. Ентоні Бурден, відомий шеф-кухар і телеведучий, який також боровся з депресією і покінчив із життям у 2018 році. На момент його смерті його чистий прибуток оцінювався на близько 16 мільйонів доларів.
Чи можемо ми сказати що таким сумним результатам життя було тільки отримання великих грошей? Звичайно ні, але гроші та слава створили умови у яких людина не змогла вирішити свої внутрішні конфлікти.
Звичайно не усі раптові багатії до такого доходять. Але мати на увазі свої особисті можливі зміни варто.
Що ж нам робити з прагненням грошей, які принесуть нам задоволення?
Нічого. Гроші нам потрібні. Прагніть грошей і далі. Але вирішіть 2 ньюанси, які дозволять вам бути задоволеним життям та завжди у гарному гуморі.
1. Створити базу для впевненості
Чому ж ми відчуваємо себе так невпевнено коли не маємо грошей, або їх не вдосталь, їх взагалі буває вдосталь ?
У своїх праці “Економічні зміни благополуччя: Міркування про зміну добра” у 1974 році Джек Естерлін помітив дуже цікавий парадокс. Зростання доходів націй не призводить до зростання щастя на довгостроковій основі.
Частково на цей парадокс може відповісти результат дослідження Clark, A. E., Frijters, P., & Shields, M. A. (2008). “Relative income, happiness, and utility: An explanation for the Easterlin paradox and other puzzles”. Відносний дохід, а не абсолютний дохід, має важливе значення для загального самопочуття людей. Це означає, що те, як ми сприймаємо наші прибутки у порівнянні з іншими людьми, може впливати на наше відчуття щастя.
(https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17977224/)
Хоча здорова конкуренція дуже корисна, порівняння з іншими робить вас нещасливим у нашій реальності. Перестаньте дивитись на деякий час соціальні мережі, створіть нову звичку НЕ ПОРІВНЮВАТИ себе з іншими. Порівнюйте не себе, а навички. Кількість грошей не оцінює вас як людину, не оцінює вас як спеціаліста, як батька, коханого або коханця. Люди з однаковими навичками можуть надавати послуги за абсолютно різні ціни. І різниця буде тільки у рівні впевненості у собі. А впевненість може зрости коли ви перестаєте порівнювати себе з іншими і починаєте цінувати себе. Впевнені у своїх діях люди вміють бачити позитивні сторони та МОЖЛИВОСТІ. Як ви хочете побачити можливості коли весь світ у негативних красках? Ви будете бачити тільки упущені можливості, бо це результат такого сприйняття.
Коли ви впевнені ви здатні до ризику. Ви ніколи не знайдете рішення, що абсолютно не має ризику. Такого в світі не існує. Кожне наше рішення має негативні і позитивні наслідки у тій чи іншій мірі. Не шукайте ідеальних рішень, краще приймайте рішення такі, які маєте і з практикою їх вдосконалюйте. Тоді ви навчитеся створювати ідеальні рішення для вас. На позитивному налаштуванні ваш організм зможе витримувати серйозні стреси. Коли наш організм у пригніченому стані, усі наші процеси в організмі можна сказати стають повільнішими, у такому випадку він не витримає стресу, і як результат ви матимете проблеми зі здоровʼям, сном, навчанням, концентрацією тощо.
Впевнена людина має ціль, і хочеш не хочеш вона відчуває необхідність у дисципліні або тайм менеджменту.
Створюйте внутрішню опору на собі. Ви унікальна людина. Не існує таких як ви більше, може схожі, але не такі як ви. З таким унікальним поглядом на життя, відношенням, мисленням.
Звичайно про фінансову сторону не треба забувати. Необхідно створювати подушку безпеки, працювати над постійними прибутками. Одне дослідження, проведене в Сполучених Штатах, опитало більше 12 000 людей, які раніше подавали заявки на отримання кредитів для погашення своїх кредитних карткових боргів. Дослідження показало, що ті, хто мали принаймні 500 доларів готівки, відчували на 15% більше задоволення від життя, ніж ті, хто не мав жодних заощаджень у грошовій формі.
Коли ви працюєте над тим щоб заробити грошей це дуже добре. Бо ви удосконалюєте себе або вчитеся проявляти себе і свої таланти, за що отримуєте у суспільстві вподобайки у вигляді грошей. Ви однозначно знайдете свої інструменти заробітку. Питання тільки, коли ви почнете шукати ці інструменти, і тестувати та вдосконалювати. Можливо ще не створили той товар який ви маєте продавати, може вам його треба створити? Можливо ще не створили ту нішу яку ви бачите необхідною у суспільстві, створіть самі.
2. Куди ви витрачаєте свій час?
Дослідження, опубліковане в Harvard Business Review, вказує на те, що пріоритезація грошей над часом може підривати наше щастя. Було виявлено, що понад 1 000 студентів, які закінчують Університет Британської Колумбії та віддають перевагу часу над грошима, повідомляють про більше щастя.
Ви хочете створити хороші відносини у сімʼї? Скільки часу ви витрачаєте щоб бути разом з сімʼєю? Якщо у вас є дружина та діти тільки їх наявність не зробить вас щасливим. Ви хочете мати улюблену справу? Скільки часу ви витратили на пошук її? На тестування своїх гіпотез? А скільки ви часу виділяєте на те щоб ваші знання та навички відповідали тому рівню на якому може сховатися ваша улюблена справа? Про яку ви ще навіть не здогадуєтесь.
Скільки часу ви витратили на вивчення самого себе та вміння прислуховуватись до себе? Як часто ви взагалі прислуховуєтесь до свого організму? Ви знаєте після якої їжі ви добре себе відчуваєте, а після якої навпаки? Ви знаєте з ким вам цікаво або ні? Які у вас хоббі ?
Це такі елементарні питання на які люди може і витрачають час, але тільки на те щоб подумати, а не протестувати, спробувати і отримати результати. Інакше зміни не відбуваються.
Отже, гроші безумовно важливі для нашого життя. Вони допомагають нам досягти позитивного емоційного стану, надають нам засоби для реалізації наших мрій, відкривають нові можливості та сприяють нашому особистому розвитку. Але вони лише ваші соціальні інструменти.
Для чого ви бігаєте по магазинам заради подарунків на новий рік родичам, пакуєте їх, а потім витримуєте хаотичну підготовку до святкування, для чого ви відчуваєте метеликів у животі, а потім сумуєте за коханою людиною у тимчасовій розлуці, для чого ви сперечаєтесь з коханою людиною через якусь дрібницю, для чого ви стараєтесь створити разом приємні спогади, для чого вас вводять у ступор дитячі дивні питання, для чого грати з дітьми у абсолютно не цікаві вам ігри, для чого вас можуть виводити з себе дитячі бешкетування, для чого ви хочете дізнатись як реалізувати свій потенціал, для чого ви хочете подорожувати та відкривати нові світи, для чого ви так відчайдушно хочете побудувати карьеру і заробити грошей…..
Бажаю кожному з читачів відчути наповненість свого життя, щастя завжди поряд. А гроші ваші союзники та помічники – це їх єдиний сенс. Будьте собою.