Фінансова токсичність: як негативні думки впливають на ваш гаманець

7 хв
16.05.2023

Багато хто з блогерів психологів зараз розказують про токсичні відносини, абьюзивні відносини і що з ними робити. А ви ніколи не задумувались що існує також фінансова токсичність?

Що це таке?

Фінансова токсичність не видуманий мною термін. Термін “фінансова токсичність” був введений у 2013 році в дослідженні під назвою “Financial Toxicity and Its Effects on Nonadherence to Cancer Care” авторства Йеліни Зафар та інших дослідників. Дослідження було опубліковане в журналі “The Oncologist”.

Якщо людина токсична, то ми повинні мінімізувати її вплив на наше життя, чому? Тому що вона заважає нам розвиватись та приходити до наших цілей. Її негативні думки та звички можуть спонукати нас до невдач, додаткових непередбачуваних затрат та інших проблем.

З фінансовою токсичністю теж саме. Цей термін описує негативний вплив грошових витрат на фінансовий та психологічний добробут людини. Негативні фінансові ситуації, такі як великі витрати на лікування, непередбачувані фінансові ризики або високі ціні на продукти, можуть спричиняти тривогу та невпевненість.

Такий стан страшний тим що може мати практичні негативні наслідки, такі як невдачі у погашенні боргів, втрату майна або обмеження можливостей для особистого й фінансового розвитку. Також погіршення стану здоровʼя через фінансовий стрес.

Хто є причиною токсичних відносин у парі?

В більшій мірі обидві людини. (Я не беру до уваги складні випадки)
 
Зовнішнє середовище у якому ми народились, що створило у нас образ того, як ми маємо себе поводити та як з нами можуть поводитись, зовнішні умови зараз, які спокушали діяти так, щоб увійти до токсичних відношень і … наше ж мислення, наші звички, наші ж бажання.

“Я не заслуговую на краще, ніж це”

“Я не можу жити без нього/її”

“Якщо я не буду з ним/нею, то ніхто мене не захоче”

“Я зможу змінити його/її”

“Якщо я буду робити все, що він/вона каже, то він/вона буде щасливий/щаслива”

“Я повинен/повинна бути з ним/нею, бо ми разом вже дуже довго”

Дещо змінимо і тепер ….

“Я не заслуговую більшу зарплатню, ніж ту що маю.”

“Я не можу жити без грошей”

“Якщо я не матиму гроші, то ніхто мене не полюбить.”

“Я не зможу змінити свою ситуацію з грошима”

“Якщо я буду робити все, що мій босс (у кого більше грошей) каже, то, можливо, він буде мене більше поважати та платити

“Я маю триматись старої стратегії інвестицій, тому що раніше вона працювала “

Це тільки деякі приклади думок, що можуть призвести до не раціональних рішень і неприємних фінансових ситуацій. Причини частіше в нас самих, в наших думках про самих себе і світ навколо.

Як зменшити вплив негативних думок на фінанси?

Треба взяти до уваги один складний фактор. Ви – завжди праві. Якщо ви думаєте що не заслуговуєте на краще ніж це – так і є. Якщо ви думаєте що ви не можете жити без людини, яку любите це теж частково правда. Бо дійсно це відображає наші відчуття. Але по факту жити без цієї людини ви зможете. І це не знецінювання, це просто факт життя. 

Я не можу жити без грошей – частково це так і є, ми не можемо жити без грошей, тоді ми будемо жити з батьками, наприклад, або на вулиці. Але будемо жити. Питання тільки, як саме. 

Проблема у цих думках тільки у тому, що їм не вистачає звʼязку з реальністю, або чіткості контексту, через це такі думки можуть привести людей до негативних наслідків. Не раціональні висновки приводять до не раціональних рішень.

Я ніколи не зможу заробити багато грошей. У такому випадку карьера ігнорується, людина наче обходить усі можливості, які можуть покращити її фінансове становище. Людина може залишатися в низькооплачуваних роботах або не шукати можливостей ( ігнорувати їх, не цікавитись) для професійного зростання, що обмежує їхні доходи.

Я не заслуговую на фінансовий успіх. Звичайно причина цьому висновку у низькій самооцінці, та почутті безсилля. Коли таке неприємне відчуття супроводжує фінансову діяльність або інвестиційну діяльність, людина обирає чи не найгірші рішення. Або обирає таке рішення, що точно має великі ризики, і людина несвідомо це знає.

Все завжди йде не так, як треба. Коли є така впевненість, ви будете обирати ситуації і діяти так, щоб завжди щось пішло не так. Тобто ви спеціально будете ігнорувати важливі моменти у діяльності або при аналізі рішення.

Щоб у вашому житті було більше раціональних рішень або позитивних наслідків ваших рішень, треба мінімізувати свої негативні думки, стереотипи.

Як це зробити?

Що ви робите, щоб мінімізувати токсичні відносини?

– ви йдете до психолога, щоб розібратись у чому справа. Як варіант піти до фінансового психолога, який має досвід і у фінансах і у психології (як я😉). Такий спеціаліст надасть вам інструменти для вирішення вашої ситуації, або допоможе зрозуміти що не так. Фінансові психологи можуть допомогти вам зрозуміти корені своїх негативних думок та розвинути здоровий фінансовий менталітет;

 – ви вивчаєте які хочете відносини, і що треба зробити, щоб досягти таких.  Створіть фінансові цілі і пропишіть кожен крок до неї, причому не з початку, з точки А де ви зараз, а навпаки з кінцевої цілі до вашої точки А зараз. І майте ці цілі у себе перед очима кожен день;

 – вчіться насолоджуватись життям кожен день. У кожному дні має бути щось таке, що приносить вам задоволення та внутрішній баланс і мінімізуйте те, що вас дисбалансує;

–  виписуйте свої негативні думки і шукайте варіант позитивних. Я не вважаю це найкращим інструментом, але інколи це допомагає;

 – дивіться на тих у кого вийшло зробити те що хотіли б ви, або хоч трохи схоже. Дивіться що роблять вони і як, які в них думки;

 – закінчуйте відносини при необхідності. У фінансах це можуть бути кредити, іпотеки, борги та інше. Старайтесь вчитись заробляти більше, і як найшвидше закривати усі питання з боргами;

 – змінюйте свою поведінку. Як ви поводитесь себе з грошима? Як поводитись з ними, так щоб їх стало більше, щоб ви дійшли до фінансової цілі?

Вихід із токсичних, абьюзивних відношень завжди болісний, але краще це зробити якнайшвидше.