Емоційний Інтелект у Фінансах: Як Розвивати Фінансову Емоційну Грамотність

07.11.2023

Що якщо я вам скажу, що ваш фінансовий успіх безпосередньо залежить від того, наскільки добре ви розумієте свої емоції?

Уявіть собі, що ви стоїте перед складним фінансовим рішенням. Наприклад, рішення купити будинок у кредит або почекати декілька років. Чи завжди ви обираєте найраціональніший шлях? А чи не впливають на вас страх, жадібність, надія чи інші емоції?

Наукові дослідження доводять, що наші емоції відіграють вирішальну роль у прийнятті фінансових рішень. Однак більшість людей не усвідомлює цього зв’язку. В результаті ми часто приймаємо ірраціональні фінансові рішення під впливом емоцій або навіть втоми, що призводить до фінансових втрат. Може це те саме знання якого нам усім так не вистачало?

Страх втратити гроші може змусити утриматися від інвестування в акції компанії, незважаючи на позитивні фінансові показники та перспективи зростання вартості.

Жадібність може штовхнути людину взяти іпотечний кредит на максимально можливу суму, аби придбати більш дорогу нерухомість, навіть якщо це створює фінансове перенавантаження.

Надія на швидке збагачення може спонукати інвестувати всі заощадження в криптовалюту чи акції без належного аналізу ризиків.

Бажання довести власну успішність може спричинити надмірні витрати на дорогі авто чи гаджети, навіть якщо людина не може собі цього дозволити.

Прагнення швидкої насолоди може підштовхнути до імпульсивної покупки товарів у кредит замість довгострокового планування витрат. Або просто бажання отримати позитивну емоцію.

Розвиток фінансової емоційної грамотності – це розуміння власних емоцій та вміння контролювати їх вплив – є ключем до (більш) раціонального прийняття фінансових рішень. Це допоможе уникнути типових емоційних помилок та досягти довгострокового стабільного фінансового успіху.

У цій статті я розгляну зв’язок між емоціями та фінансами, покажу типові емоційні помилки і пастки.😊


Що таке емоційний інтелект у фінансах

Емоційний інтелект(ЕІ) у фінансах – це здатність розуміти та ефективно керувати власними емоціями в контексті фінансових рішень, а також вміння розпізнавати та враховувати емоції інших у фінансовому середовищі для досягнення кращих результатів. ЕІ допомагає інвесторам не реагувати емоційно на короткострокові коливання ринку, дотримуючись довгострокової стратегії. У фінансовому плануванні ЕІ сприяє постановці реалістичних цілей та їх досягненню.

Далі типові емоційні помилки у фінансах.

1. Управління інвестиціями

Людина без емоційного(або слабко розвиненого) інтелекту може демонструвати наступні нераціональні дії:

Імпульсивні рішення. Без емоційного контролю, особа може реагувати на коливання ринків інтуїтивно, приймаючи швидкі та необдумані рішення щодо купівлі або продажу активів.
Страх або паніка. Відсутність усвідомлення та управління емоціями може призвести до страху або паніки під час спадів та росту на ринку, що може призвести до невдалих імпульсивних рішень.
Ігнорування аналізу ризиків. Особа із слабким ЕІ може ігнорувати або обезцінювати ризики інвестиційних рішень, призводячи до невдалих стратегій.

2. Фінансове планування

Відкладення прийняття рішень. Нераціональна особа може відкладати розробку фінансового плану або ігнорувати важливі аспекти, сподіваючись, що проблеми вирішаться самі собою. Це розповсюджена проблема.
Витрати без обдумування.

3. Міжособисті фінанси

Відсутність спільної стратегії. Нераціональна особа може діяти індивідуалістично в управлінні міжособистими фінансами, не враховуючи партнера та не обговорюючи фінансові рішення. Що призведе до дисбалансу і у фінансах, і у відношеннях.
Фінансові конфлікти. Відсутність спільного раціонального підходу, непорозумінь або замовчування може призвести до фінансових конфліктів та неефективного управління сімейним бюджетом.

Звичайно усі ці дії можуть призвести до фінансових втрат. Ви можете сказати та ні, я завжди стараюсь бути раціональним, аналізувати та приймати правильні рішення. І частково ви будете праві. Але….

Ми з вами легко можемо натикнутись на емоційні пастки нашого мислення, і навіть не помітити.

Страх втратити гроші. Ця емоція часто змушує людей утримуватися від інвестицій чи реалізації бізнес-ідей через боязнь програшу. Проте надмірна обережність також може коштувати грошей у вигляді упущених можливостей. 

Жадібність. Прагнення отримати швидкий прибуток штовхає багатьох інвесторів купувати акції за завищеними цінами. В результаті вони переплачують і несуть збитки.

Героїзація успіху. Бажання наслідувати історії успіху відомих мільйонерів призводить до ірраціонально ризикованих інвестицій. Люди не беруть до уваги унікальність кожної ситуації. А захоплюються своєю фантазією.

Схильність шукати інформацію, що підтверджує власну думку. Це тенденція надмірно зважувати або шукати інформацію, яка підтверджує вже існуючі переконання чи погляди. Наприклад, якщо людина вирішила інвестувати в певний сектор, вона може намагатися знаходити тільки позитивні новини про цей сектор, ігноруючи можливі негативні аспекти.

Ефект доступності. Люди часто приймають рішення на основі інформації, яка легко доступна або вспливає у свідомості. Наприклад, якщо останнім часом стали відомі кілька випадків успіху в інвестуванні в криптовалюту, людина може бути схильною інвестувати в неї, ігноруючи ризики. Після історії з усім відомою піцею за біткоіїн, крипта набула іще більшої популярності.

Ілюзія контролю. Люди можуть відчувати ілюзію контролю над ситуацією, навіть коли фактично вона поза їхнім впливом. Наприклад, може виникнути переконання, що особисті знання або інтуїція дозволяють краще управляти інвестиціями, ніж об’єктивний аналіз ринку. Асторологія, релігійні свята, лунні цикли …

Групове мислення. Це схильність відхилятися від критичного мислення та приєднуватися до групової думки чи ухвалювати рішення в залежності від думки оточуючих. Наприклад, якщо багато людей вирішили інвестувати в конкретний актив, інвестор може слідувати цій тенденції без достатнього аналізу. А багато людей, це як правило декілька у інформаційному полі.

Дослідження

Дослідження підтверджують вплив емоційного інтелекту і демонструють прямий зв’язок між емоціями та фінансовою поведінкою. Інвестори з вищим ЕІ приймають більш раціональні рішення, демонструють більшу прибутковість інвестицій та краще долають стрес. Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я показують, що фінансовий стрес часто провокує тривожність, депресію та безсоння. Дослідження Массачусетського технологічного інституту показало, що трейдери з високим рівнем стресу приймали менш вигідні рішення. До речі, ви можете зайти на мій телеграм канал і пройти безкоштовний чек-лист на фінансовий стрес.

Як контроль емоцій може вплинути на фінансовий результат?

Час історій. Звичайно, є позитивні приклади подолання емоційних бар’єрів. Наприклад, інвестор Уорен Баффет відомий своєю здатністю контролювати емоції та не піддаватися паніці під час ринкових спадів. Саме це допомогло йому побудувати мультимільярдний інвестиційний портфель.

Історія біблійного царя Соломона –  славився своєю мудрістю та зваженістю при прийнятті рішень, зокрема щодо розподілу ресурсів та управління економікою своєї держави.

Історія успіху інвестора Бенджаміна Грехема, який закликав при інвестуванні керуватися фактами, а не емоціями та суб’єктивними враженнями. Це допомогло йому та його учням досягти стабільних прибутків.

Відомий випадок засновника Alibaba Джека Ма, який незважаючи на сотні відмов, продовжував вірити в успіх свого стартапу завдяки внутрішній мотивації та емоційній стійкості.

Історія успіху Джона Темплтона, засновника фонду Templeton Growth Fund, також демонструє важливість розвитку фінансової емоційної грамотності. Він використовував свої знання про те, як емоції впливають на фінансові рішення, щоб зробити кращі інвестиції та збільшити свій бюджет.

Загалом, досвідчені інвестори прекрасно розуміють вплив емоцій на ринок і навіть користуються нагодами, але вони теж не застраховані від звичайної когнітивні помилки, які також стаються регулярно. Тому мають кожен свої способи і інструменти роботи над собою.

Ок, що робити щоб буди емоційно грамотним у фінансах?

  • Ведіть щоденник фінансових рішень та ваших емоційних реакцій на них до і після. Аналізуйте свої записи для кращого розуміння власних емоційних патернів.
  • Перед значними покупками зробіть паузу в 3-5 днів, щоб прийняти рішення більш раціонально, а не під впливом емоцій. 
  • Якщо відчуваєте сильне бажання щось купити, уявіть наслідки цієї покупки через 1 місяць і 1 рік. Це допоможе побачити довгострокову перспективу.
  • Розбийте значну фінансову мету на конкретні невеличкі кроки з чіткими дедлайнами. Це підвищить вірогідність досягнення.
  • Визначте 3 ознаки, за якими ви зможете розпізнати прояв страху чи жадібності під час прийняття фінансового рішення. Наприклад, прискорене серцебиття, надмірне потовиділення, поспішність.
  • Проконсультуйтеся з 2-3 незалежними експертами перед значним фінансовим рішенням. Порівняйте їхні поради для об’єктивнішої оцінки.
  • Відкладіть 10% від кожного значного прибутку на окремий рахунок перед тим як витратити решту. Це допоможе приборкати емоції.
  • Розвивайте навички контролю дихання та медитації. Це дозволить краще долати фінансовий стрес. Це потребує 10-15 хвилин у день, така невеличка перерва є у кожного, навіть у дуже зайнятого бізнесмена.

І так, щоб покращити свої фінансові результати однією з ключових навичок є здатність ідентифікувати свої емоційні реакції та керувати ними для прийняття зважених фінансових рішень. Це потребує самоаналізу, рефлексії та розвитку емоційного інтелекту. Розвивати його можна поступово, і також ця навичка корисна не тільки для фінансової частини нашого життя.