Як українці можуть бути фінансово стабільним зараз, спитаєте ви мене? Фінансові кризи, майдан, криза COVID-19, конфлікт, що переріс у повномасштабну війну, у звʼязку х цим зниження рівня життя, зростанням безробіття та інше. У 2014 і у 2022 багатьом прийшлось покинути свої домівки, багато хто пережили втрати близьких…. Як у таких ситуаціях можна залишатися фінансово стабільним? Ніяк, люди не можуть контролювати усе, ми не можемо управляти ризиками на стільки щоб мати 100% гарантії, що у будь-якій ситуації ми можемо бути в безпеці. Це життя. Ми не можемо усе передбачити. Єдине що ми можемо зробити це підвищити шанси на те, щоб зберегти свої фінанси та наші активи у складних та незвичних ситуаціях.
Що таке фінансова стабільність? Може це міф?
У науковому середовищі фінансова стабільність визначається як здатність фінансової системи або окремої компанії витримувати стресові ситуації та економічні труднощі, при цьому зберігаючи своє функціонування та здатність до здійснення фінансових операцій. Фінансова стабільність пов’язана зі здоровим фінансовим станом компаній або економіки в цілому, що забезпечує їх здатність до збереження та збільшення власного капіталу та здійснення інвестицій. Забезпечення фінансової стабільності є в першу чергу важливим завданням для держав та компаній, оскільки вона сприяє збереженню довіри споживачів, інвесторів та інших зацікавлених сторін до фінансової системи або компанії.
Поки що ми не у тому становищі де держава має змогу забезпечити кожному можливість бути фінансово стабільними. Але у нас є шанс створити такі умови у яких кожна людина і система у якій вона знаходиться можуть бути в безпеці і економічній стабільності. І починати треба як завжди з себе. Чим більш самодостатньою, незалежною стає людина тим більш стабільною вона може створити систему. І це дійсно реально зробити. Прикладами є Норвегія, Швеція, Нідерланди. Я згодна, що у широкому спектрі у кожній системі будуть помилки і мінуси, ідеальних систем не існує. Але деяку стабільність та безпеку однією людиною та державою створити можна, і як я вважаю Україна моє шанси побудувати таку систему. Хоча реалізувати у життя таку думку звучить простіше ніж буде на практиці. Але усе залежить від людей. Від нас.
Які можливості дають нам негативні ситуації у світі зараз?
Починається усе з себе. Можливо це прозвучить лицемірно, але у кожній негативній ситуації сховані можливості, користуючись якими негативні ситуації перетворюються у позитивні з часом. Такий погляд на життя це спосіб вижити. Я розумі що це важко, але знайдімо позитивні можливості у нашій ситуації. Все що нас не вбиває робить нас сильнішим.
Багато хто з Українців, особливо жінок, зараз проживають за кордоном. Вони мають змогу вивчати іншу культуру, знаходити те чого не вистачає українцям, вчитись тим знанням що сформувались в інших умовах, вчитись тому досвіду що ми українці не проживали і навпаки ділитись своєю культурою, поширюючи вплив та впізнаваність держави. Так, держави з точки зору “бренду” теж можна розглядати. Нагадаю що кожен несе відповідальність за те як демонструвати себе іншим народам, будьте, буль ласка, відповідальні та ввічливі до інших культур.
Відчуття спільності, співпраці і солідарності. Можна дискутувати чи ілюзорне та короткочасне таке відчуття, і чи реальне воно, але факт залишається фактом – кожен на собі відчув, що таке об’єднання. Це те відчуття, коли ти бачиш українця і щасливий, що можеш розмовляти з кимось своєю мовою, це відчуття коли ти можеш допомагати тим кому потрібна допомога, і ця допомога дійсно виконує свою справу. Це відчуття до абсолютно незнайомої тобі людини, але з одного народу, що це твій давній друг, тільки, тому що ця людина з рідних земель. І це дійсно скарб. Так, є і інша сторона, також кожен відчув не тільки допомогу, а і наглість, обмани, не тільки хороше виринає у такій ситуації.
Підвищення національної свідомості. Ми усі відчути цінність нашої культури, унікальність та її силу. А це дуже стійке зерно для того, щоб виростити сильну державу.
Розвиваємо такі якості як стійкість, мужність, адаптивність, вміння контролювати свої найсильніші емоції, бути більш уважними до свого здоровʼя та до інших. Я впевнена ви недооцінюєте такі здібності, а вони дуже корисні в управлінні своїми фінансами та взагалі у створенні і управлінні великими системами.
Чому я такі зміни називаю можливостями?
Відчуття спільноти та цінності культури можуть допомогти людям знайти нові контакти та партнерів, що може позитивно вплинути на бізнес.
Також знайти нові підходи та ідеї для розвʼязання проблем. Підвищення національної свідомості сприяє формуванню спільних цілей і співпраці в суспільстві, що сприяє зміцненню держави в цілому.
Самосвідомість допомагає людям зрозуміти свої сильні та слабкі сторони, прийняти їх і полюбити, керуючись цим знайти нові застосування своїм навичкам. Розуміння своєї унікальності – один з головних кроків до фінансового успіху.
Такі масштабні тренінги життя народжують сильних людей, що здібні створити унікальні послуги, продукти і можливості. Коли люди відчувають себе сильними та унікальними, вони здатні привертати увагу, впливати на інших і створювати інновації, що сприяє успіху як на індивідуальному рівні, так і на державному.
Отже, ми змінюємось і це добре. А тепер перейдемо до практичної частини.
Що потрібно робити далі щоб налагодити фінансову стабільність для себе і кожного?
1. Зрозуміти свої потреби. Для того, щоб зрозуміти свої потреби потрібно не просто думати про них і написати як ви хочете жити, треба зустрітись з реальними вашими потребами, це можна зробити тільки слідкуючи за своїми витратами. Потрібно створити бюджет, вести його якийсь період (навіть якщо він маленький, і навіть якщо він весь кожен місяць витрачається). Для того, щоб ви зрозуміли і побачили наочно свої витрати. Це критичний крок у ваших фінансах. Може виявитись що у вас дуже мало емоційних витрат, хоча ви можете думати інакше, можете думати що ви багато витрачаєте, але за бюджетом ви зрозумієте, що ви не багато витрачаєте і ваша сума на місяць нормальна для середньостатистичного життя, і потрібно зосередитись на питанні не як зекономити, а на питанні як заробити. Може виявитись що ви дійсно багато витрачаєте і дійсно добре б оптимізувати бюджет. Усе це несе за собою різні цілі та дії. Формуйте і слідкуйте за бюджетом, далі важливо ставити цілі та триматися свого плану.
Розуміти свої потреби потрібно не тільки у фінансовому плані. А і в особистому. Бо якщо ви просто будете перекривати фінансові потреби, ви дуже легко і швидко будете робити багато емоційних дії, вам важче буде шукати способи заробітку, щоб оплатити рахунки, які просто потрібно оплатити. Важливо щоб у вас була внутрішня мотивація. Про неї я писала в іншій статті. Розуміючи свою мотивацію ви можете поставити фінансові цілі і йти до них впевнено.
2. Погашення заборгованості або створення плану погашення заборгованості
Після аналізу бюджету скоріш за вже однією з перших цілей фінансових буде погасити кредити. Як правило, це великі витрати або невеликі, але постійні.
У період ведення і слідкуванням за бюджетом, ви можете зрозуміти що у вас багато кредитів, або вони постійно з’являються.
Я думаю, що дякуючи ситуаціям, які ми маємо у житті зараз, більшість з українців користуються кредитами. Тому що, часто просто не видно інших варіантів. Інколи це дійсно вихід з ситуації, яка склалася. Але коли ви маєте кредит підносьтесь до нього відповідально. Створюйте план, щоб постійно виплачувати частини кредиту, не затримувати платежі, шукайте варіанти додаткового заробітку. Але майте на увазі, необхідно гасити кредити свої. Без кредитів ви більше незалежні від зовнішніх факторів, вам не потрібно піклуватись про платежі за заборгованість та кредитний рейтинг. Це економія грошей, бо коли ви користуєтесь кредитами все одно ви платите комісії. Навіть невеликі комісії протягом великого відрізка часу стають немаленькою сумою. Не варто переплачувати тоді коли й так важко заробляти.
До того ж ваші борги створюють умови для фінансового стресу.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6450620/
3. Усі стикаються з питанням як заробити більше
Зрозумійте одну річ – коли потреби завжди більші за витрати це ДОБРЕ. Але тоді, коли ви розумієте, що вам подобається ваш рівень життя і ви хочете іще краще, і у вас є мотивація робити свою справу краще, тягнутись туди де ви ще не були, збільшувати свій рівень. І це добре, це стимул. Особливо, якщо ви при цьому цінуєте цьогорічний рівень життя.
Найдієвіший спосіб для того, щоб підвищити свої прибутки (наступний крок) – зрозуміти свою унікальність. У широкому понятті ваша унікальність – це ваша особливість, яку ви можете обміняти на гроші у соціумі, ваш унікальний погляд на світ, завдяки якому ви можете створити щось таке, що ніхто ще не створював. Або додати до того що уже у людей є, щось те особливе, що зробить цю послугу або річ цікавішою для людей і корисною. Ваша унікальна комбінація здібностей, яка розкриває проблеми ніші по іншому.
Щоб знайти унікальну цінність людини можна зануритись у її внутрішні конфлікти. Хоч і конфлікти у нас можуть бути схожі, але якщо поглибитись, то причини цих конфліктів будуть різні. Також вирішення їх може бути дуже унікальним.
Щоб вам хоч трохи допомогти, дайте відповідь на ці питання:
1. У яких сферах ви відчуваєте себе найбільш комфортно? Що вам робити легко і чому?
2. Які особисті якості, характеристики або таланти ви маєте, які ви вважаєте унікальними і рідкісними? Як ці якості можуть бути корисними для інших людей і суспільства загалом? Якщо не знаєте відповідей самі, спитайте в інших людей, кому довіряєте. Навіть у начальника, який вас цінує.
3. Які життєві досвіди, перешкоди або виклики ви успішно(або ні) подолали? Як ці досвіди можуть надати вам цінні знання або вигоду в певних областях?
4. Які досягнення ви вважаєте своєю цінність? Занурюйтесь у себе глибоко. Можна отримати велику нагороду, але не цінувати її так, як буде цінувати хтось інший. Чому так може бути? Тому що одна людина може подолати такі перешкоди, які інша подолає дуже легко. Так от, які досягнення ви цінуєте, і які саме перешкоди ви пережили, щоб досягти цього. Наприклад, отримання спортивної винагороди, це велика перемога, але що саме ви внутрішньо у собі удосконалили, щоб здобути таку перемогу? Можливо, ви навчились бути дисциплінованим та організованим, і це вам сподобалось. Можливо, ви краще почали розуміти своє тіло і як воно працює, що саме вам подобається у вашому досягненні? Якщо вилучити соціальне схвалення. Як це можна використати у заробітку грошей?
5. Які принципи та переконання керують вашим життям? Які з цих цінностей можна використати для заробітку більше грошей? Список цінностей можна знайти в інтернеті. Далі виділити їх, пріоритизувати та залишити тільки 5 головних. У комплексі ви зрозумієте що вами рухає і хто буде цінувати такі цінності, як і ви. Цінують ті, хто хочуть мати такі ж цінності або розвити, пізнати їх глибше. Може ви глибше якусь цінність розумієте, ніж інші, це природно.
6. Побудьте 15 хвилин найегоїстичнішою людиною у світі. Похваліть себе за ваш характер, досвід, за великі й маленькі дії (ви сьогодні добре виспались), похваліть себе навіть за те що у вас не вийшло, які риси характеру ви маєте неповторні, яку зовнішність. Може ваші вуха великі й це добре, бо це ознака довгожителів. Може ви маєте великий ніс, що розказує про ваш сильний характер. Може ви маєте вибуховий характер, і це створює умови для того, щоб спонукати інших до якихось дій тощо. Чи маєте ви цікаві та звичні особливості? Відповідь на це питання завжди так. А які саме особливості ви маєте?
7. Що зараз потрібно іншим людям? Що їм допомогло б жити краще, щасливіше? Те, що може зробити щасливішим вас, скоріш за все зробить якусь частину людей так само щасливішою. Питання тільки, як багато цих людей.
Пробуйте та експериментуйте. Точної відповіді не існує, та і вона не потрібна. Можливо, тільки під кінець життя ви усвідомите в чому насправді ваша природна унікальність. А до того пробуйте і тестуйте свої гіпотези на цей рахунок.
4. Пошук додаткового заробітку або збільшення актуального
Це вічна історія, і як для бідних, і як для мільйонерів. Дуже складно універсально показати людям, як вони можуть ще заробити. Краще спілкуватись і розглядати індивідуальні історії. Але я спробую. Подумайте от над чим.
Потрібно зрозуміти ваші можливості. Які бувають роботи за формою виконання :
Робота на повний робочий день
Робота на неповний робочий день
Робота на замовлення (фріланс)
Робота на дому (можливо упаковувати щось)
Підприємництво, власний бізнес або стартап
Інвестування
Якщо, наприклад, ви вже працюєте повний робочий день, ви можете додатково брати замовлення (фрілансер). Якщо ви тільки фрілансер, можливо, ви можете знайти онлайн роботу на повний день. Можливо, ви працюєте повний день і можете інвестувати частину заробітку. Можливо, ви працюєте на неповний день і можете потихеньку працювати над створенням власного бізнесу.
Ви можете займатись декількома роботами, питання стоїть тільки за організацією часу, особливо організацією часу для відпочинку.
Що ви хочете робити? Яке ваше дієслово? (Спати і їсти не рахується🤗)
Читати
Вивчати
Писати
Слухати
Викладати
Розмовляти
Досліджувати
Якщо ви любите читати, ви можете читати та давати свою оцінку за гроші. Якщо ви любите вивчати, можете вступити кудись і вчитись, вступаючи на бюджет. Якщо ви любите розмовляти, заведіть свій підкаст і беріть інтервʼю у цікавих людей. Якщо ви любите викладати або повчати, створіть свій курс. Якщо ви любите досліджувати, знайдіть спосіб долучитись до дослідницьких центрів.
Який ваш рівень кваліфікації?
Робота для студентів та без досвіду
Робота для фахівців середнього рівня
Робота для висококваліфікованих фахівців
Важливо це зрозуміти, щоб не робити ту роботу, яка вам не відповідає. Якщо фахівець середнього рівня буде робити роботу на яку не потрібен досвід, для студента, у нього буде менше змоги розвиватись. Якщо фахівець середнього рівня буде старатися отримати роботу вище за свою, його буде чекати багато відмов, що може привести його у депресію, тому потрібно розуміти, якого рівня ви спеціаліст, і робити трохи більше ніж може робити спеціаліст вашого рівня. Тобто, трохи більше ніж ви можете і знаєте, таким чином поступово доходити до вищого рівня.
Який вид оплати вам потрібен?
Фіксована заробітна плата
Грошова винагорода за результати роботи
Бонуси та премії
Акції та опції на акції компанії
Абсолютно спокійно ви можете поєднувати усі ці види заробітку.
Наприклад, я зрозуміла з усього цього що я працюю на повний день, можу ще розвиваю свій бізнес, та додатково працювати онлайн. Я хочу вивчати, писати, досліджувати. Я можу піти навчатись (можна використовувати гранти, наприклад), працювати фрілансером і писати статті, та провести невелике дослідження, на тему того чи може моя ідея бізнеса бути потрібно, або навчитись проводити дослідження якогось виду і проводити його для інших людей.
Можливо це одразу звучить складно, але спробуйте подумати у цьому напрямку декілька тижнів.
5. Розвити навички навчання
Зв’язок між навчанням та здібністю заробляти не простий. Але є дослідження, що розказує що люди, які беруть участь у навчанні протягом життя, мають більші шанси на працевлаштування та отримання вищих зарплат. Зараз з’являється багато нових інструментів, методів, досліджень, завдяки яким ми можемо робити свою роботу краще, швидше і простіше. Чим більше інструментів ви знаєте, тим швидше ви можете виконувати свою роботу і якісніше. І тим більше у вас часу на себе.
https://www.oecd.org/education/skills-beyond-school/48631582.pdf
Які навички зроблять вашу постійну роботу простішою? Де ви можете зекономити час? Що автоматизувати? Які інструменти та навички вам потрібно знати, щоб бути дорожчим спеціалістом?
Скоріш за все у вас буде великий список із бажань та різних скілів. Пріоритизуйте що зараз для вас важливіше, і зосередьтесь на головному.
6. Накопичення екстреного фонду
Обов’язково щоб не сталося старайтесь відкладати процент від кожного заробітку, який вам зараз комфортний 10-30-40%. Cтарайтесь, щоб у вас була постійна подушка безпеки. Ви можете скористатися фінансовими інструментами, наприклад, відкладати у банку в додатку монобанку, налаштувати так щоб, наприклад, з кожної покупки відраховувався процент на ваші накопичення. Коли у вас є подушка безпеки ви матимете менший фінансовий стрес та будете робити більше правильних рішень. До такого висновку дійшли українські дослідники, наявність фінансової подушки безпеки, такої як екстрений фонд, може зменшити фінансовий стрес та покращити процес прийняття рішень.
http://dspace.wunu.edu.ua/bitstream/316497/11687/1/Стаття%202013_1.pdf
7. Інвестування
Це не менш важливий етап. Коли у вас є роботи, ви маєте подушку безпеки час починати інвестувати. Не треба залітати одразу усіма грошима що маєте, поступово вивчайте тему інвестування, і маленькими кроками вступайте у сферу. Які компанії ви знаєте та які вам цікаві, як людині?
Як інвестувати новачкам напишу окрему статтю.
З інвестуванням усе так само як і з екстреним фондом. Ви поступово відкладаєте невелику суму або одразу інвестуєте і поступово створюєте інвестиційний портфель. Цей портфель ви регулярно перевіряєте, як ідуть справи у компанії в яку ви інвестували, раз на рік оптимізуєте. Наприклад, суму з менш прибуткової компанії перенаправляєте у більше потенціальну прибуткову компанію з меншим ризиком збитку.
Фінансова стабільність складається не тільки з наших фінансів, це є спосіб мислення і набір звичок, трохи відмінний від звичайного стиль життя. Щоб досягти такої цілі треба прислухатися до себе та змінювати своє сприйняття інколи це дуже не просто.
Дякую що прочитали мою статтю! Поділіться нею з другом.
А вам бажаю завжди мати свої гроші, навіть у зомбі-апокаліпсис!